Dublin çocuklardan güvenli bisiklet yolları konusunda yardım istiyor

Okula giden güvenli bisiklet yolları söz konusu olduğunda, çocuklara sormaktan daha iyi kim olursa olsun, İrlanda’nın Dublin kentinde yapacakları şey tam olarak budur.

Dublin Kent Konseyi geçtiğimiz günlerde, çocukları Dublin Trinity College ve Avrupalı Ortaklarla ortaklaşa bisiklet yolları tasarlamaya yardım etmeye davet eden Bisiklet Kahramanları Projesi adlı yeni projeyi duyurdu. Dublin Bisiklet Belediye Başkanı, Meclis Üyesi Donna Cooney tarafından koordine ediliyor.
Bir basın açıklamasına göre, program son beş yıldır Hollanda’da koordinatör kuruluş BYCS tarafından yönetiliyor.

BYCS, Amsterdam merkezli küresel bir sivil toplum kuruluşudur ve bisikletle toplum liderliğindeki kentsel değişimi desteklemektedir. Yaklaşık 150 Bisiklet Kahramanının seçilmesine yol açan programın ilk farkındalık ve problem çözme aşamasında yaklaşık on bin çocuk yer aldı. 2022 projesi bu başarılara dayanıyor.

Trinity College Dublin’den Prof. Brian Caulfield, ”Dublin’in bisiklet sayılarında taklit etmeye çalıştığı dünyanın dört bir yanındaki şehirler, on yıllardır çocuklara ve çocuklara bisiklet sürmeyi teşvik ediyor ve bu erken müdahalelerin yaşam boyu bisiklet alışkanlıklarına yol açabileceği gösterildi” dedi.

İspanya’daki bicibus programının görüntüleri ve videoları her yerde bisiklet savunucularının dikkatini çektikten sonra bisiklet okulu otobüsleri fikri dünya çapında büyüyor. Çocuklar için güvenli alanlar yaratmak, küçük insanların küçük yaşta şehirlerde bisiklet sürmenin etkili bir ulaşım aracı olarak önemini öğrenmelerini sağlar ve bunu yapmak için güvenlik sadece mümkün değildir, bir zorunluluktur.

Bu amaçla, bir örgütler koalisyonu, Dublin, Lizbon ve Roma arasında paylaşılan ve çocuklara şehir kurma araçları sağlayan bir projeyle gençlerin kentsel zorluklarla başa çıkmalarını sağlıyor.

Bisiklet Kahramanları: Aktif Hareketlilik için Gençlik Sesleri projesi, Avrupa Birliği’nin bir organı olan Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü’nün bir girişimi olan EIT Urban Mobility tarafından desteklenmektedir. Proje, DEİS okullarından gelen çocukların okul rotalarında ve Trinity College’da bisiklete binme engellerine çözüm üretmelerini kolaylaştıracak.

“Dublin’deki ilk BYCS Bisiklet Kahramanları projesini Dublin Kent Konseyi ve Trinity Koleji ortaklarıyla koordine etmekten çok heyecanlıyım. Dublin Bisiklet Belediye Başkanı ve Dublin Bisiklet Kahramanları Projesinin proje yöneticisi Donna Cooney, ”10 ila 15 yaş arasındaki çocuk gruplarıyla, şehir alanlarını ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden düşünmelerini sağlayacak araçlar sunmak için çalışacağız “dedi. “Çocuklar, gelecekteki aktif ulaşım ihtiyaçları için Dublin Şehir alanlarının tasarımını etkilemek için ulaştırma mühendislerine, planlamacılara ve karar vericilere tasarım yaparak, sergileyerek ve sunarak güçlendirilecekler.”
.

Leave a Comment