New York şehri bisiklet devrimini cesur bir planla başlatabilir mi

Birleşmiş Milletler bile, ülkeleri iklim kriziyle mücadelede bisiklet kullanımını teşvik etmeye çağıran bir kararı kabul ederek harekete geçiyor.

Kuzey Amerika’da şu anda Avrupa’da gördüğümüze benzer bir değişim için ciddi bir katalizör olabilecek bir şehir varsa, o da New York’tur. Ve yeni bir teklif sadece bir şey.

New York Belediye Meclisi, 1 Nisan’da yayınladığı Bütçe Yanıtında, otomobilleri hattın arkasına koyarak ve bisiklet ve toplu taşıma gibi insan merkezli seçenekleri ilerleterek ulaşımı kökten yeniden düşünen bir dizi Avrupa lokalinin saflarına katılması için kentini zorluyor. Asıl soru, onaylanma şansı var mı?

Bu hafta, Belediye Başkanı Eric Adams’ın son bütçesine ve NYC Sokakları Planına yanıt olarak, New York Belediye Meclisi daha fazlasını istiyor. Her bir sakinin bir çeyrek mil içinde olmasını sağlayan 500 mil korumalı bisiklet şeritlerinden bahsediyoruz ve aynı şey özel otobüs yolları için de geçerli. 3.1 milyar dolarlık ask, yeni mini parklar ve plazalar için 38 milyon metrekarelik bir kamusal alan bile açıyor.

Bu, insanların New York City’de nasıl dolaştıkları konusunda devrim yaratabilecek bir plan ve beraberinde aşırı ulaşım eşitliği getiriyor. Ve bu Ulaştırma Alternatifleri icra direktörü Danny Harris’in desteklediği bir şey.

“NYC Sokakları Planı, ulaşım eşitliğine ulaşmanın anahtarıdır. Sokak Planı, New York’un beş ilçedeki topluluklarda daha hızlı gidip gelme, daha az transit çöl ve daha fazla ekonomik fırsat sağlayacağıdır “dedi.

“Bu finansmanın, tüm New Yorkluların korunan bir bisiklet şeridinin çeyrek milinde ve özel bir otobüs şeridinin çeyrek milinde yaşamasını sağlamaya yönelik olacağından özellikle heyecan duyuyoruz – NYC 25 × 25 vizyonumuzda paylaşılan hedefler. Bu projelere yatırım yapmak, özellikle güvenli, erişilebilir ve sağlıklı sokaklar inşa etmek söz konusu olduğunda çok uzun süredir geride kalan yetersiz kaynaklı toplulukları destekleyecektir. İklimimiz ve çok daha fazlası uğruna, New Yorklular, şu anda arabalarda tamamlanan seyahatlerini değiştirmelerine izin veren güvenilir ve uygun fiyatlı seçeneklere sahip olmak için Sokak Planının avantajlarına ihtiyaç duyuyorlar.”

NYC Sokakları Planı 2021’in sonunda piyasaya sürüldü ve 2026 yılına kadar 250 mil korunan bisiklet şeridi ve bir milyon metrekarelik yaya alanı oluşturulması da dahil olmak üzere bisiklet altyapısı ve diğer kamusal alan önlemleri için bazı sağlam kriterler içeriyor. Bu yeni hamle, planın çok daha hızlı ve çok daha büyük bir fiyat etiketi ile arttığını ve ilerlediğini görecekti.

Leave a Comment