Herkesin çalışmak için bisiklete binmesi gereken en iyi 10 neden

Kıtadaki birçok şehirde bisiklet altyapısındaki büyük gelişmelere rağmen, Kuzey Amerikalıların çoğunluğu hala çalışmak için bisiklet kullanmıyor. Çalışmak için bisiklete binmenin faydaları neredeyse sayısız olsa da, onları sadece on’a yuvarlamayı başardık, böylece internette yerimiz tükenmeyecekti. Momentum Mag personelinden, çalışmak için bisiklete binmek için en iyi 10 nedenimiz:

1. Eğlenceli!

İşe bisiklet sürmek eğlenceli, sade ve basittir. Birçok insan, mahallelerinde bisiklet sürmenin düşkün çocukluk anılarına hevesle bakıyor ve çalışma hayatının zorluklarının ortasında hala bu kadar kaygısız olabilmelerini diliyor. İşe bisiklet sürmek, bu basit heyecan duygusunu günlük rutininize entegre etmenizi sağlar. Çevrenizi gözlemleyin, kuşları dinleyin ve binerken geçen bisikletçilere el sallayın. Yakında gidip gelmenin daha uzun olmasını dilediğini göreceksin.

2. Spor

İşe bisiklet sürmek senin için iyi. Bir yolculukta yakılan tam kaloriler her kişi, hızı ve topografyası arasında değişmekle birlikte, ortalama olarak bisiklet sürmek koşu kadar kalori yakar ve eklemler üzerinde önemli ölçüde daha az olumsuz etki yaratır. Bisiklete binme, kardiyo-vasküler ve aerobik kondisyonu geliştirir, kan basıncını düşürür, enerjiyi artırır, kas oluşturur ve koordinasyonu geliştirir. Her gün gidip içine bisikleti faydaları gizlice hileyle sanki çok kolay!

3. Mutluluk

İşte bisikletle mutlu kılar. Çoğu insan trafikte oturmayı, sıkışık bir şehirde gezinmeyi veya kalabalık toplu taşıma araçlarına binmeyi onları sakinleştiren veya mutlu eden aktiviteler olarak tanımlamazken, işe bisiklet sürmek aslında günlük işe gidip gelmenizi ılımlı bir terapi biçimine dönüştürebilir. Çok sayıda çalışma, günlük egzersizin stresi azaltabileceğini, depresyon semptomlarını hafifletebileceğini, uykusuzluğu olan bireyler için uyku düzenini iyileştirebileceğini ve kaygıyı azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca, açık havada egzersiz yapmanın – hem kentsel hem de kırsal bağlamlarda – özgüvenini arttırdığı ve genel ruh halini iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

4. Beyin gücü

Çalışmak için bisiklet sürmek sizi daha akıllı yapar. Sizi bir gecede astrofizikçiye dönüştürmese de, araştırmalar ılımlı, günlük egzersizin bilişsel gerilemeyi önleyebileceğini, hafızayı ve öğrenmeyi keskinleştirebileceğini ve genel beyin performansını artırabileceğini kanıtlamıştır. Bu yüzden işe bisiklet sürmek sizi bir Rodos Bilginine dönüştürmese bile, en azından işinizde sizi daha iyi hale getirecektir.

5. Para

İşe bisiklet sürmek size para kazandırır. Çok para. 2021’de, ortalama bir Amerikan hanesi sadece araba ödemeleri ve sigorta için 5.000 dolardan fazla para harcadı. Şimdi, gaz fiyatlarındaki artışla birlikte, bir araba kullanmanın ve her gün işe gitmenin maliyeti çatıdan geçiyor. Tersine, yepyeni bir banliyö bisikleti, peşinde olduğunuz markaya, stile ve bileşenlere bağlı olarak 250 ila 1.500 ABD doları arasında bir yerde satılıyor ve yıllık ortalama bakım maliyeti yaklaşık 50 ABD Doları. Bisikletinizi kendiniz korumak istemiyorsanız, o zaman özgürlüğe yakın! Bir kereye mahsus bir kilit ve ışık alımı, kaliteye bağlı olarak size yaklaşık 60 – 200 ABD Doları kazandıracaktır. Bu nedenle, her durumda en pahalı seçenekleri seçmiş olsanız bile, ilk yılınızda yaklaşık 7.050 ABD Doları tasarruf elde edersiniz ve bundan sonra her yıl 9.000 ABD dolarına kadar tasarruf edersiniz. Fena bir anlaşma değil! Ve şimdi, e-bisikletlerin popülaritesi ile birlikte, bir e-bisiklet ve hafif enerji giriş maliyeti için ek bir prim olmasına rağmen, biraz daha hızlı olan iki tekerlek üzerinde seyahat etme seçeneği de var. Yatırıma değer.

6. Yine Para

Sadece bisikleti tasarruf iş için değil, herkes para tasarrufu sağlar. Portland’daki bisiklet yatırımlarının maliyet-fayda analizi VEYA Fiziksel Aktivite ve Sağlık Dergisi tarafından Portland sakinlerinin, kentin artan bisiklet altyapısı yatırımı nedeniyle 2040 yılına kadar bireysel sağlık bakım maliyetlerinde 388 ila 594 milyon dolar tasarruf edebileceği belirlendi. Bunu, bir şirket bisiklet kültürüne yatırım yapan işverenlerin sağladığı tasarruflara, daha geniş bisiklet endüstrisi tarafından yıllık olarak üretilen milyarlarca dolara ve güçlü bisiklet topluluklarının işletmelere sağladığı ekonomik faydalara ekleyin ve bisiklete binmek için kendinize sağlam bir mali durumunuz var. otomobil konuşmakta zorlanırdı.

7. Temiz hava

Sen ve diğerleri için! Ulaştırma sektörü, tüm ABD sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor ve otomobiller ve kamyonlar bu emisyonların yaklaşık 1 / 5’ini sağlıyor. Ortalama bir Kuzey Amerika aracındaki yalnız bir sürücü mil başına yaklaşık 1.2 kilo C02 bırakırken, ortalama bisikletçi solunum yoluyla sadece 0.7 gram serbest bırakır. Ve bir bisikletin 15 yıllık bir süre boyunca üretim ve bakım da dahil olmak üzere yaşam döngüsü enerji kullanımı, Seyahat Edilen Yolcu Mili başına 60 kilojoule iken, standart bir sedan için yaşam döngüsü enerji kullanımı, 4027 kilojoule / pmt’de saatler. Bu ciddi basit bir değişiklikle ciddi bir enerji tasarrufu.

8. Kolaylık

İşe bisiklet sürmekle ilgili en yaygın yanlış anlamalardan biri, rahatsız edici olmasıdır. Ama her sabah park yeri aramak için 10 dakika harcamaktan ya da yolda beklenmedik bir barikatta sıkışıp kalmaktan daha rahatsız edici olan nedir? Çalışmak için bisiklet sürdüğünüzde, park yeri bulmak en yakın direği tespit etmek, kilitlemek ve uzaklaşmak kadar kolaydır. Bisikletçiler trafik sıkışıklığına takılmazlar ve sürüşün veya toplu taşımanın olağan transit gecikmelerine duyarlı değildirler, bu da bisiklet sürüşünü çoğu şehir içi seyahat için sürüşten daha hızlı veya daha hızlı hale getirir. Panniers ve bisiklet çantaları, iş malzemelerinizi taşımayı kolaylaştırır ve birçok işyeri artık bisiklet kullanan çalışanlar için işleri daha da kolaylaştırmak için güvenli bisiklet park yeri, duşlar ve diğer tesisler içermektedir.

9. Güvenlik

Yollarda ne kadar çok bisikletçi olursa o kadar güvende olurlar. New South Wales Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, bisiklet güvenliğinin erdemli bir döngü olduğunu belirledi. Belirli bir şehirde daha fazla insan sürdükçe, sürücüler ve bisiklet kullanan insanlar arasındaki çarpışma sayısı o şehirde mutlak anlamda azalır. Ve bu sadece daha az araba olduğu için değil. Sürücü davranışı aslında bisikletçi ve yaya sayısı arttığında daha güvenli sürüş uygulamalarını içerecek şekilde değişir. Bisiklet sürmenin göreceli güvenliği algısı çarpışmaların azalmasıyla geliştiğinden, daha fazla insan bisiklet sürmeye başlar. Erdemli döngü!

10. Özgürlük

Çoğu çocuk için, ilk önce eğitim tekerleklerini kaybettikleri ve bisikletleriyle yolda uçtukları an özgürlük gibi hissediyor. Bu, birçok mutlu çocukluğun belirleyici bir anıdır. Sonra gençlik yılları dönüyor ve araba yeni bir özgürlük duygusu tanımlamaya geliyor. Ancak birkaç yıl ve trafik sıkışıklığında boşa harcanan ya da park yeri arayan bir şehir bloğunda dolaşan çok fazla saatten sonra, araba daha çok hapishane gibi hissetmeye başlar. Prangaları at ve o özgürlük hissini tekrar bul. Şehri kendi hızınızda keşfedin, yeni bir rota deneyin, işe giderken kahve içmek için durun ve eve giderken yeni bir mahalleyi kontrol edin. Bisiklete binmek, şehrinizi yepyeni bir şekilde görmek için hem gerçek hem de figüratif caddeler açar. Bu senin topluluğun, git içinde yaşa!

Leave a Comment