Hasat Döngüsü, şımarık yiyecekleri çöplükten uzak tutmak için kargo bisikletleri kullanır

Ya da değil: 2021’de Hasat Döngüsü kompostlama için 152.000 kilo yenmemiş yiyecek topladı. Providence, Rhode Island’da bulunan Harvest Cycle, kompost yapmak isteyen ancak mutlaka kendileri yapamayan sakinler için kapıdan kapıya bir hizmettir.

Dahası, bir kamyon sürmek yerine, nakliyeciler bir kargo bisikletini pedal çeviriyor.

Programın koordinatörü Ella Kilpatrick Kotner, ”Hevesli bisikletçiler olan adaylar alma eğilimindeyiz” diyor. “Geçmişte sahip olduğumuz nakliyecilerin çoğu ulaşım için bisiklet kullanıyordu. Bunlardan birkaçı bisiklet tamircisiydi, bu da ek bir bonus. Ama çoğunlukla, onlar hayatlarını yaşayan ve yer bulmak için bisikletlerini kullanan insanlar.”

Hasat Döngüsü, turlardan eve teslimata kadar çeşitli hizmetler sunan işçiye ait bir pedicab şirketi olan Sol Chariots olarak başladı. Başlangıç kısa sürdü, ancak kompost toplama fikri, ulusal sürdürülebilirlik ağı Groundwork Usa’nın yerel bölümü olan Groundwork Rhode Island’a hitap etti. Bu kavram, Groundwork’un 2018’de devraldığı Hasat Döngüsü oldu.

Harvest Cycle’ın arkasındaki mimar, hizmeti geliştiren, nakliyecileri işe alan ve eğiten ve ilgi çeken Katie Murphy idi. Murphy koordinatör olarak başladığında, programın sadece bir avuç abonesi vardı; çabaları sayesinde, Hasat Döngüsü şimdi yaklaşık 350’ye sahip.

Murphy’nin yüksek lisans derecesi almak için İspanya’ya taşındığı 2021’de rolünü üstlenen Kotner, ”Katie bu programla inanılmaz şeyler yaptı” diyor. “Ortaklıklar kurdu, geliştirdiğimiz yeni tesisin arkasındaki ana güçtü ve genel olarak bunu çok yaptı. Gerçekten inanılmaz bir insan.”

Bugün Harvest Cycle, elektrikli yardımcı motor ve ek bir römorkla donatılmış tek bir kargo bisikletine dayanıyor. İki nakliyeci, abonelerin evlerinden ve ofislerinden kovalar alarak Providence’ın karışık sokaklarına biniyor. Nakliyeciler rotalarını yönetmek ve yüklerinin ağırlığını kataloglamak için özel bir uygulama kullanırlar. Yiyecek artıkları daha sonra taze, ekilebilir toprağa kompostlandıkları bir topluluk bahçesine getirilir. Dönüşümü görmeyi çok seviyorum, “diyor Groundwork için birincil kompost işlemcisi Tetee Kromah. Kromah Liberya’da büyüdü ve 1991’de mülteci olarak ABD’ye geldi. Kromah, Rhode Island’da kompost işleme eğitimi aldı, ancak kendi ülkesinde, büyükannesinin bahçesindeki mutfak artıklarını yeniden kullanmasına yardım ettiğini hatırlıyor. “Sırayla muz tarlasındaki pisliği çevirirdik. Çocukken onu izliyordum ve böyle şeyleri çok severdim.”

Şu anda, Hasat Döngüsü nakliyecileri yılda yaklaşık 3.600 mil (5.793 kilometre) pedal çeviriyor, ancak bu rakamlar önemli ölçüde artabilir. Groundwork, Providence’da önümüzdeki bir ila iki yıl içinde faaliyete geçmesi gereken “orta ölçekli” bir işleme tesisi kurmayı planlıyor. West End Merkezi, Groundwork’ün kompostlama operasyonlarını kökten büyütecek ve etkinlikler ve eğitim için de çok amaçlı alan sağlayacaktır.

Kotner’ın kendisi Hawaii’de büyüdü ve Brown Üniversitesi’nde Çevre Bilimi okumak için Rhode Island’a geldi. Temeldeki Hasat Döngüsü pozisyonunu bulmaktan heyecan duyuyordu ve mükemmel bir uyum olduğunu düşünüyordu. Rotaları ve pikapları koordine eden çalışmalarının yanı sıra, Kotner’ın bisikletle güçlü bir ilişkisi var.

“Çoğunlukla ulaşım için bisikletçiyim” diyor. “Benim arabam yok. Genelde egzersiz için bisikletçi gibi değilim, ama kesinlikle işlevsellik için kullanıyorum. Ve şehirdeki bisiklet altyapısını geliştirme konusunda çok tutkuluyum, elbette.”

Leave a Comment