Daha sonraki yaşamda bisiklet sürmek için yeni başlayanlar kılavuzu

Yaşın ne olursa olsun, bir bisiklet al ve sür! 60 Yaş ve üzerindeyseniz ve bisiklete binmiyorsanız, sizi binmeye ikna etmeme izin verin.

ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından toplanan verilere göre, 60 yaş ve üstü bisiklet biniciliği en hızlı şekilde büyüyor. 1995-2009 yılları arasında, 60-79 yaş arasındaki insanlar arasında bisiklet sürmedeki artış, bisiklet gezilerindeki toplam net ülke çapındaki artışın yüzde 37’sini oluşturuyordu. Kanada, Avrupa, Avustralya ve Japonya ülkeleri de benzer bir eğilim bildirmektedir.

On beş yıl önce, kardeşim beni ağır, üç vitesli, adım adım bir bisikletle şaşırttı. 45 Yaşındaydım ve çocukluğumdan beri bisiklete binmemiştim. Serendipity müdahale edene ve beni bilinmeyen bir yola itene kadar hediye yedi yıl boyunca kullanılmadı. Şimdi neredeyse her gün bisiklete biniyorum ve 135 yıllarında dünyanın en eski bisiklet savunuculuğu örgütü olan Amerikan Bisikletçiler Birliği’nin (Emeritus Direktörü) üyesiyim. Her gün genişçe gülümsüyorum ve kendime sorduğumda yüksek sesle gülüyorum, “Benim yaşımda bu nasıl oldu?”

Başlarken – Bir Bisiklet Sürücüsü Topluluğu Bulun
İlk olarak, bisiklet sürmekten korkma. Yetişkinlere binmeyi ve trafikte binme becerilerini öğreten yakındaki bir programı bulun. ABD’de iyi bir bilgi kaynağı Ligin web sitesidir. Eyaletinizi yazın ve Bisiklet Dostu Amerika (BFA) programı hakkında zengin bilgiler bulacaksınız.

Eyaletinizdeki topluluklarda bisiklet mağazaları, kulüpler, sınıflar, etkinlikler ve bisiklet eğitmenleri listelenecektir. Yerel ve eyalet savunuculuk kuruluşlarınızı gözden kaçırmayın; bu kuruluşlar, temel düzeyde, topluluklarını her yaştan ve kabiliyetten bisikletçiler ve yayalar için daha güvenli hale getirmek için çalışıyorlar. Sizi güvenli ve sevinçle bisiklet sürerken görmek isteyen bilgili ve arkadaş canlısı insanlarla tanışacağınızdan eminim. Bir Bisiklet almak
Ne kadar harcayabileceğinize karar verin ve kask, ışıklar ve kilit gibi aksesuarlar için bütçe ayırmayı unutmayın. Bisiklet paylaşım programı olan bir şehirde yaşamak için şanslıysanız, satın almaya karar vermeden önce bir tane kiralayın. Şehrinizde çok az parayla bisiklet satın alabileceğiniz bir bisiklet geri dönüşüm programı olabilir.

Yeni bir bisiklet almak için yerel bisiklet mağazanıza gidin ve birçok soru sorarak eğlenin. En önemlisi, ilgilendiğiniz tüm bisikletleri test etmektir. İyi bir bisiklet mağazası, bütçenize uygun bir bisiklet, ihtiyaçlarınız için doğru boyut ve stili bulmanıza ve maksimum konfor için son ayarlamaları yapmanıza yardımcı olacaktır.

Fiziksel İhtiyaçlarınızı Dikkatlice Düşünün
Yaşlandıkça, fiziksel olarak ne kadar formda olursak olalım çevikliğimiz azalır. Birçok üretici artık kadınlara, yaşlılara ve fiziksel kısıtlamaları olanlara özel bisikletler sunuyor. Binmeyi öğreniyorsanız veya bir süredir binmediyseniz, bir yol (yarış) bisikleti en iyi seçim olmayabilir. Şehir bisikletleri konfor ve ulaşım için üretilmiştir ve dik konumlarıyla sürmek çok kolaydır. İki tekerlek üzerinde dengelemeyi zor bulursanız bir üç tekerlekli bisiklet düşünün.

Bacağınızı bir bisiklet çerçevesinin üzerine kaldırmanın zor olduğu kanıtlanırsa, tüm cinsiyetler için kullanışlı olabilecek adım adım bir bisiklet arayın. Şimdi daha geniş lastiklere ve derin bir geçişe sahip bir bisiklet arıyorum. Binmek için Kolay ve Erişilebilir Yerler Bulma
Bisiklete binmek, manzaranın ve arkadaşlarınızın keyfini çıkarmanızı sağlayacak saatlerce sağlıklı, stressiz, açık havada fiziksel aktivite sağlamalıdır. Kolay ve trafikten güvende hissettiğiniz yerlere binmek için zaman ayırın. Bölgenizdeki bisiklet haritalarını çevrimiçi olarak arayın ve yerel bisiklet mağazanızdan öneriler isteyin. Bisiklet eğitimi dersleri sunan kuruluşlar, genellikle ücretsiz olarak kolay grup gezileri sunabilir. Birçoğu motorlu trafiğe giden yolları kapatan topluluk bisiklet sürüşlerine dikkat edin.

Bisikletinizde Ne Giymeli
Hareket ederken rahat olan ve iyi hissettiren kıyafetlerinizi giyin. Özel kıyafetler satın almanıza gerek yoktur. Ancak, özellikle bekçi yoksa, geniş bacaklı pantolonların bisiklet zincirinize takılabileceğinin farkında olmalısınız. Pantolon bacağınızın alt kısmına sarılmak için yansıtıcı ayak bileği kayışları kullanın. Ayaklarınızı koruyan ayakkabılar giyin ve parmak arası terliklerden kaçının. Yün gibi doğal elyaflar orta derecede ısıya mükemmel uyum sağlarken, ”tech wick” gömlekleri hızlı bir şekilde yıkanır ve kurutulur.

Bisikletinizi Korumayı Öğrenmek
Bisiklet, tüm parçaları kolayca görülebilen ve sabitlenebilen sağlam bir araçtır. En azından, bisikletinizi temizlemeyi ve patlamış bir lastiği değiştirmeyi öğrenmenizi öneririm. Bisiklet mağazaları aracılığıyla Park Tool, zamanınıza ve paranıza değecek temel bir günlük bisiklet tamir kursu sunar. Size en yakın sınıfları bulmak için bisiklet mağazanıza sorun veya çevrimiçi olarak “Park Aracı Okulu” nu arayın. Bu kurs bana temiz ve bakımlı bir bisiklet tutmanın değerini ve kapasitemin ötesinde iklimlendirme ve onarımlar için dükkana getirmeyi öğretti. En önemlisi, gün boyu süren kurs bisikletime binmem ve mahsur kalmaktan endişe etmem için bana güven verdi. Çantanıza bir lastik tamir takımı ve çoklu alet eklemek, yol kenarındaki onarımların çoğunu kapsayacaktır.

Bisikletle Fiziksel Olarak Formda kalmak
Bisiklete binmeye başladığımda, yaşlandıkça sağlığımı korumak için yapacağım en iyi yatırım olacağını bilmiyordum. Düzenli olarak bisiklet sürmenin faydaları arasında kilo kaybı ve inme ve kalp krizi gibi ciddi hastalıkların önlenmesi sayılabilir. Bisiklete binmek düşük etkidir, alt eklemlerinizde artritiniz varsa aktif kalmak için önemli bir husustur.

Şimdi bir müzeyi ziyaret etmek, bir toplantıya gitmek veya arkadaşlarımı ziyaret etmek için neredeyse her sürüşümde bisikletimi alıyorum. Bisikletimle artık hedefimden ne kadar uzağa park etmem gerektiğinden endişelenmiyorum. Sık sık, birkaç mil uzağa park edip bisiklete bineceğim. Bir dizde artritim olduğu için artık istediğim kadar yürüyemiyorum ama kilometrelerce bisiklete binebiliyorum.

Topluluğuma bir arabada hiç fark etmediğim şekilde baktım. En şaşırtıcı olanı, sahip olduğumu bilmediğim keşfettiğim fiziksel güç ve azimdi.

Leave a Comment